aparaty słuchowe poznań

Stopień ubytku słuchu u dzieci

Stopień ubytku słuchu Próg słyszalności (w decybelach dB) Zdolność percepcji mowy
Brak ubytku 0 - 15 dB Brak trudności w percepcji.
Znikomy ubytek słuchu 16 - 25 dB Porównywalny do lekkiego przytkania kanałów słuchowych palcami. Dziecko może wykazywać trudności w zrozumieniu szeptu lub słów z większej odległości. Kłopot sprawiać może także obecność otaczającego hałasu, np. w klasie lub na korytarzu w szkole. Założenie aparatu słuchowego może pomóc, jednak zależy ono ściśle od charakteru ubytku słuchu.
Lekki ubytek słuchu 26 - 40 dB Podobny do znikomego ubytku słuchu, jednak powodujący trudności nieco większego stopnia. Dziecko może wykazywać trudności w percepcji krótkich słów bądź końcówek dłuższych wyrazów. Hałas otoczenia sprawia kłopot w rozpoznawaniu mowy. Przy wystąpieniu lekkiego ubytku słuchu zalecane jest już zastosowanie aparatu słuchowego.
Średni ubytek słuchu 41 - 55 dB Dziecko rozumie około 50% słów, bądź jeszcze mniej w sytuacji, w której występuje hałas otoczenia. Z tego powodu aparaty słuchowe stają się niezbędne, aby wzmocnić dźwięki. W przypadku niezastosowania aparatów, zdolności pełnego wykształcenia mowy u dziecka mogą być ograniczone (uboższe słownictwo, zniekształcona artykulacja i mniejsze zdolności komunikacyjne). Również niewykształcona może być zdolność intonacji i melodyjności mowy, ze względu na utrudnione kontrolowanie własnego głosu.
Ubytek słuchu od średniego do ciężkiego 56 - 70 dB Znaczna większość dźwięków mowy jest niesłyszalna dla dziecka. W przypadku braku zastosowania urządzeń wzmacniających dźwięki, mowa może nie zostać całkowicie wykształcona. Dziecko wymagać może także pomocy surdopedagoga.
Ubytek słuchu od ciężkiego do głębokiego 71 dB i więcej Niemal wszystkie dźwięki otoczenia, również mowa, są niesłyszalne. Zdolność wykształcenia mowy u dziecka, bez zastosowania wzmocnienia dźwięków jest w praktyce niemożliwa.
Fluktuujący ubytek słuchu Dzieci z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego z obecnością płynu, doświadczać mogą różnych, zmieniających się głębokości ubytków słuchu. Schorzenia te, mogą trwać nawet kilka miesięcy bądź dłużej. Pomimo tego, że towarzyszące im ubytki słuchu są często czasowe i odwracalne, to zdolności komunikacyjne i rozwój mowy u dzieci mogą zostać zaburzone, szczególnie w przypadku długotrwałych infekcji.
Wysokoczęstotliwościowy ubytek słuchu 1,500 - 8000 Hz Dzieci doswiadczać mogą trudności w rozróżnianiu spółgłosek. Znaczna część informacji decydujących o ich znaczeniu znajduje się powyżej częstotliwości 1500 Hz. W przypadku wystąpienia hałasu otoczenia, trudności w zrozumieniu dźwięków mowy stają się jeszcze większe.
Jednostronny ubytek słuchu Jednostronny ubytek ma miejsce w przypadku, gdy ubytek wystąpi tylko w jednym uchu, przy czym w drugim - słuch jest w normie. Dziecko może mieć trudności z lokalizacją źródeł dźwięku i głosów, szczególnie, gdy docierają one od strony ucha niedosłyszącego, sytuację potęguje otaczający hałas. Wskazane jest wówczas zastosowanie aparatu słuchowego. Dalsze kontrolowanie istniejącego ubytku słuchu, jak również badania ucha dobrze słyszącego są niezwykle istotne.

Zapraszamy do naszych gabinetów w Poznaniu i okolicach na bezpłatne badania słuchu i dobór aparatów, po telefonicznym umówieniu wizyty.

  • SPECJALISTYCZNE CENTRUM MEDYCZNE OMEGA - ul. Rolna 17 Suchy Las
  • Centrum Medyczne Obst Ambulans - ul. Łukowska 12 Oborniki Wlkp.
  • NZOZ Omega ul. Kanałowa 2B Koziegłowy
  • NZOZ Ławica Plus ul. Rumcajsa 2a Poznań
  • Poznańska 7, 60-185 Skórzewo (punkt pobrań krwi laboratorium ALAB na ulicy Zakręt 2)

rejestracja
602 650 208


© 2017 Audio-Trans - aparaty słuchowe